Muzej Nasilja
Muzej nasilja je javni arhiv u formi umetničke postavke, edukacione i diskusione platforme, koji svoje materijale pronalazi u medicinskim nalazima građana i građanki, kao krajnjim konsekvencama govora mržnje, stereotipa, predrasuda, diskriminacije i fizičkog nasilja.
Glavne materijale predstavljaju rendgenski snimci povreda zadobijenih u javnom i privatnom prostoru, kao posledice društvenih pojava – diskriminacije, nacionalizma, šovinizma, fašizma, nasilja u porodici, rodno zasnovanog nasilja, homofobije, rasizma i ksenofobije.
Muzej je koncipiran kao otvorena edukativna platforma komunikacije sa zajednicom, posebno sa mladima – tinejdžerima i studentima, kao odgovor na pitanje – kakve društvene vrednosti ostavljamo u nasleđe generacijama koje dolaze.
Muzej nasilja je u okviru projekta “Putujući javni arhiv” do sada organizovao izložbe u 17 gradova i realizovao 274 Javna školska časa kojima je prisustvalo 10.350 srednjoškolaca i srednjoškolki zajedno sa 47 profesora i školska psihologa.

Misija KulturParka je edukacija i podrška mladima kroz specijalne programe u kulturi i preduzetništvu, te uključivanje u razumevanje i promociju koncepta ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, lične i javne bezbednosti i otvorenog građanskog društva koje aktivno i afirmatimativno učestvuje u procesu evropskih integracija.

„Nasilje je zasigurno dodir najgoreg reda, najstrašniji mogući način otkrivanja ljudske ranjivosti u odnosu na druge ljude, način na koji smo nekontrolisano predati volji drugog, putem kojeg sam život može biti zatrt voljnim činom onog drugog.“


